Samsun Kent Müzesi

Turizm Haritası // Tarihi Mekan ve Müze

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi binaları , kentin demiryolu tarihi açısından ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

Cumhuriyet'ten önce yabancı şirketler tarafından işletilen hatlar, Cumhuriyet'le birlikte hızla devletleştirilmiş, yurdun önemli bir bölümü demir ağlarla örülmüştü. Demiryollarına gösterilen bu önem, kurumun çalışanlarına da yansımaktaydı; bu büyük ve önemli kurumun personeline lojmanlar tahsis ediliyordu. 

Kent Müzesi binalarını oluşturan iki ana ahşap yapı, bu doğrultuda 1928 yılında Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak inşa edildi. Bodrum üzerine iki katlı olan ahşap yapıların, zemin katları idari ofis, birinci katları ise lojman olarak kullanılıyordu. Bu yapıların yanındaki Cumhuriyet Caddesi tarafındaki ufak bina ise 1936 yılında müştemilat olarak kullanılan yapının yerine yapılmıştı. Bu ek yapı uzun yıllar Demirspor Kulübü'nün lokali olarak kullanıldı.Samsun Kent Müzesi binaları , kentin demiryolu tarihi açısından ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Cumhuriyet'ten önce yabancı şirketler tarafından işletilen hatlar, Cumhuriyet'le birlikte hızla devletleştirilmiş, yurdun önemli bir bölümü demir ağlarla örülmüştü. Demiryollarına gösterilen bu önem, kurumun çalışanlarına da yansımaktaydı; bu büyük ve önemli kurumun personeline lojmanlar tahsis ediliyordu. 

Kent Müzesi binalarını oluşturan iki ana ahşap yapı, bu doğrultuda 1928 yılında Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak inşa edildi. Bodrum üzerine iki katlı olan ahşap yapıların, zemin katları idari ofis, birinci katları ise lojman olarak kullanılıyordu. Bu yapıların yanındaki Cumhuriyet Caddesi tarafındaki ufak bina ise 1936 yılında müştemilat olarak kullanılan yapının yerine yapılmıştı. Bu ek yapı uzun yıllar Demirspor Kulübü'nün lokali olarak kullanıldı.
Fotoğraflarla Samsun Kent Müzesi Fotoğraf Galerisi