Kunduz Yaylası

Turizm Haritası // Göl, Şelale ve Yaylalar

Kunduz Yaylası

Orta Karadeniz Bölümünde dağ turizmi için ideal mekanlardan biri de Kunduz Dağı ve ormanlık alanıdır.

Burası halk arasında  “Kunduz Ormanları”  ya da  “Kunduz Yaylası” olarak da tanınmaktadır. Buraya yaz aylarında ormanın temiz havasından yararlanmak, dinlenmek ve piknik yapmak amacıyla çoğunlukla yakın çevre illerden insanlar gelmektedirler.

Kunduz Dağı, Vezirköprü (Samsun) ilçesi sınırları içinde kalmakta olup, Samsun’un güneybatısında, Vezirköprü’nün batısında yer almaktadır. Kunduz Dağı’na ulaşım Vezirköprü şehir merkezinden 51 km.’lik asfalt bir yol ile sağlanmaktadır. Vezirköprü, karayolu ile Samsun’a 115 km., Havza’ya 20 km., Merzifon’a, 40 km., Durağan’a 60 km. ve Amasya’ya 61 km. uzaklıktadır. 

Kunduz Dağı ile Vezirköprü arasında; havza tabanı, platoluk alanlar ve dağlık alanlar olmak üzere üç morfolojik ünite ayırt edilebilmektedir. Doğu-batı uzanımlı olan dağın turizm amaçlı yararlanılan kesiminin ortalama yükseltisi 1100-1500 m. ‘ler arasındadır. Kunduz Dağı’nın en yüksek yeri 1791 m. ile Keltepe’dir.

Yaban hayatının en zarif canlıları olan geyiklerin doğal yapıyla özdeş bir ortamda üretimlerinin sağlandığı ender çiftliklerden biri olan geyik üretme çiftliği Kunduz Ormanlarındadır. Çok sayıda geyiği sessiz huzurlu ve doğal ortamlarında izleyebilirsiniz.
Fotoğraflarla Kunduz Yaylası Fotoğraf Galerisi