Geyik Üretim Merkezi

Turizm Haritası // Diğerleri

Geyik Üretim Merkezi

Samsunun Vezirköprü ilçesi Kunduz Dağında bulunan geyik üretim çiftliğinde 1984 yılında 2 geyik ile 7 hektar alanda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünün projesi kapsamında kurulan Geyik Üretme Çiftliğinde şuan 40 civarında kızıl geyik bulunuyor.

Kurulduğundan bu yana sürekli büyüyen ve geliştirilen geyik üretim çiftliği bugün 85 hektar alana çıkmıştır.

Kunduz ormanlarının eşsiz manzarasıyla bütünleşen Geyik Üretme Çiftliği’nde geyikler doğal bir ortamda yaşamlarını sürdürüyor. Geyikleri burada ormandaki doğal yaşama ayak uyduracak şekilde bakılıyorlar. Vezirköprü Kunduz Dağı Geyik Üretme Çiftliği’nin Karadeniz Bölgesi’nde tek olan bir merkezdir ve denizden yüksekliği 700 metredir. Bu hayvanlar doğal yaşam alanı içerisinde olacak şekilde çitlerle çevrilmiştir. Tel örgülerle korumaya alınan çiftlikteki geyikler bölgeye gelen ziyaretçilerin yoğun olarak ilgisini çekiyor.

Büyük bir hayvanat bahçesi görünümünde olan ancak içinde sadece geyikleri barındıran arazide, özgür bir hayat süren geyikler, belli bir süre burada yetiştirilip yeterli seviyeye geldikten sonra doğaya salınarak tamamen özgür kalmaları sağlanıyor. Kurulduğundan bu yana bu yolla onlarca geyik Kunduz ormanlarına doğal yaşama salınmıştır. Avlanması yasak olan geyiklerin doğal ortamdaki sayıları kesin olarak bilinmemektedir.

Kunduz Dağı’ndaki Geyik Üretme Çiftliğinde 2012 yılında kan değişikliği yoluna gidilmiş ve Kütahya ve Eskişehir illerinden 7 adet geyik getirildi. Geyikler Eylül – Ekim dönemlerinde çiftleşme dönemini yaşamaktadır. 10 aylık hamilelik döneminden sonra da yavrularını 4 – 5 aylık olana kadar emzirmektedirler. Mart – Nisan aylarında da erkek geyikler boynuzlarını atmaktadırlar. Kızıl geyiklerin bulunduğu ormanların civarlarında geyik boynuzlarını ağaçlara vururlar.

Bu vurma ile kaşınan boynuzlarını dönem sonuna kadar atmaktadırlar. Kızıl geyiklerin bulunduğu ormanlarda gezerken yer yer geyiklerin atmış olduğu boynuzlara rastlamak mümkündür.
Fotoğraflarla Geyik Üretim Merkezi Fotoğraf Galerisi