Bulvar Avm

Turizm Haritası // Restaurant ve Alışveriş Merkezi

Bulvar Avm

Türkiyenin iki önemli AVM yatırımcısı Torunlar GYO ve Turkmallun ortaklaşa gerçekleştirdiği Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 18 yıldır atıl durumda bulunan tarihi Samsun Tütün Fabrikasının kentsel yenileme projesi kapsamında restore edilmesiyle ülke ekonomisine kazandırıldı.

1887 yılında kurulup uzun süre ülke ekonomisine fabrika olarak hizmet veren tarihi bina kentin en önemli alışveriş mekanları olan Mecidiye ve Gazi Caddeleri’nin tam ortasında yer alıyor. 1994 yılından bu yana da kent merkezinde atıl durumda bulunan bina, örnek bir kentsel yenileme projesi kapsamında ele alınarak restore edildi. Torunlar –Turkmall Ortak Girişim Grubu’nun 2010 yılının üçüncü çeyreğinde başladığı restorasyon çalışmaları 25 ay gibi son derece kısa bir sürede tamamlandı.

Temmuz 2012’de Samsunluların hizmetine sunulacak olan Bulvar Samsun yalnız bölge halkının değil, Karadeniz’e gelen yabancı turistler için de çekim merkezi olacak.

Buraya gelen turistler Samsun’un son derece özellikli tarihi mekanları içinde alışveriş yapma ve gerçekleştirilen kültürel etkinlikleri izleme imkanına sahip olacaklar.

Yerli ve yabancı 45 marka 50 milyon Euro’luk yatırımla gerçekleştirilen ve yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlayacak Bulvar Samsun Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 17.400 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu.

16.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan Bulvar Samsun’un, 11.600 metrekaresi mağazalara, 2.400 metrekaresi restoran ve kafelere, 2.000 metrekaresi ise ofis alanlarına ayrıldı. 20.000 metrekare kapalı otopark alanı yer alan Bulvar Samsun’da yerli ve yabancı 45 marka yer alıyor.

Tütün emekçisine saygı 1.400 metrekaresi sosyal alan olarak tasarlanan Bulvar Samsun’da Anadolu mimarisinin tipik özelliklerinden olan iç avlular ile çok geniş bir meydan bulunuyor. Kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirileceği meydanın ortasında ise yıllarca bu fabrikada çalışarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan emekçilere şükran duygularını ifade etmek için bir heykel yer alıyor. Tütün yaprağını sembolize eden, emekçi bir kadın ve erkeğin omuz omuza olduğu 2,5 x 1,7 x 1 metre ebadında heykel, heykel sanatçısı Hakan Karakaya’nın imzasını taşıyor.
Fotoğraflarla Bulvar Avm Fotoğraf Galerisi